Адрес: 223232, Минская обл., г.Червень,
пл. Свободы, 1

E-mail: isp@cherven.gov.by (для деловой переписки), электронные обращения для обращений граждан и юридических лиц

Телефон: +375 (1714) 2-60-51 (телефон «горячей линии»)

Факс: +375 (1714) 2-82-32

Режим работы:Понедельник – Пятница 8:30 - 17:30,
прием обращений граждан и юридических лиц с 8.00
обед 13:00-14:00,
Выходной - суббота, воскресенье

ЕДИНЫЙ ТЕЛЕФОННЫЙ НОМЕР СПРАВОЧНОЙ СЛУЖБЫ «ОДНО ОКНО» -142

15 2 22 40 1 15 2 22 40 1 22 2 22 1913 07 22 72

Мы в социальных сетях:
09 08 22 30
Вторник, 31 мая 2022 года, 18:55

ХХІ Нацыянальны фестываль беларускай песні і паэзіі «Маладзечна-2022»

ХХІ Нацыянальны фестываль беларускай песні і паэзіі «Маладзечна-2022»

10 – 11 чэрвеня 2022 года

Вуліцы горада, плошчы, гарадскі парк
  “Бачу Беларусь такой” – размяшчэнне банераў на вуліцах святочнага Маладзечна, білбордах, інфармацыйна-рэкламных стэндах фотаработ, чатырохрадкоў  паэтаў-класікаў, сучасных творцаў
Вуліца Прытыцкага, пляцоўка ля кінатэатра “Радзіма”
   “ПАРТАЛ ЧАСУ. Міншчына: гісторыя і сучаснасць” – экспазіцыя да Года гістарычнай памяці,  прадстаўленая рэгіёнамі Мінскай вобласці
КУП “Тэлевізійная вяшчальная сетка” тэлепраграма “МКТБ”
  Тэлеперадача “Фестываль у аб’ектыве” з удзелам дзеячаў культуры і мастацтва  Беларусі
Першы дзень – 10 чэрвеня
Выставачная зала Палаца культуры
10.00  Выстаўка “Памяць пакаленняў” да Года гістарычнай памяці вядомых беларускіх жывапісцаў, прысвечаная тэме памяці аб падзеях Вялікай Айчыннай вайны,  прадстаўленая ГА “Беларускі саюз мастакоў”
Канцэртная зала Палаца культуры
1030 ІІ тур рэспубліканскага этапу Нацыянальнага конкурсу маладых выканаўцаў беларускай эстраднай песні
Мінскі абласны драматычны тэатр
1100 Спектакль “Нельга нам без сябра” – музычная казка-жарт па п’есе Сяргея Казлова. Кампазітар  Алег Елісеенкаў
Мінскі абласны  краязнаўчы  музей
1115 “Песняры роднага краю” –  выстава, прысвечаная 140-годдзю з дня нараджэння Янкі Купалы і Якуба Коласа, прадстаўленая Дзяржаўным літаратурным музеем Янкі Купалы і Дзяржаўным літаратурна-мемарыяльным музеем Якуба Коласа
“Дрэва жыцця” – выстава Маладзечанскай школы выцінанкі – элемента гісторыка-культурнай каштоўнасці Беларусі
Кінатэатр “Радзіма”
1200

Прэзентацыя дакументальнага фільма “Імправізацыя”, прысвечанага памяці народнага артыста Беларусі Міхаіла Фінберга

Творчая прэзентацыя выставы “Заўсёды з вамі. Міхаіл Фінберг”,  прысвечаная 75-годдзю з дня нараджэння народнага артыста Беларусі Міхаіла Фінберга

Мінскі абласны тэатр лялек “Батлейка”
1200 Спектакль “Залатая табакерка” па п’есе аўтара і рэжысёра Алены Плютавай
Канцэртная зала Палаца культуры   
1400 III тур рэспубліканскага этапу Нацыянальнага  конкурсу  маладых выканаўцаў беларускай эстраднай песні  ў суправаджэнні Заслужанага калектыву Рэспублікі Беларусь “Нацыянальны акадэмічны канцэртны  аркестр Беларусі”
Пляцоўка – Цэнтральная плошча
1500-1800 “Мой край  мая песня” – канцэртная праграма творчых калектываў Маладзечанскага раёна
Пляцоўка – Гарадскі парк
1500 “Беларускі АРТ– куток” – творчая прастора для дзяцей і падлеткаў
Малая зала Палаца культуры
1500 Праект “Асоба эпохі” – творчая сустрэча з народным артыстам Беларусі Леанідам Захлеўным
Мінскі абласны тэатр лялек “Батлейка”
1600 Спектакль “Тыграня Петрык” па п’есе Ханны Янушэўскай
Канцэртная зала Палаца культуры
1700 “Маладыя галасы Беларусі” – канцэртны праект з удзелам лаўрэатаў міжнародных конкурсаў, салістаў Вялікага тэатра оперы і балета Рэспублікі Беларусь, Беларускага дзяржаўнага акадэмічнага музычнага тэатра, Беларускай дзяржаўнай акадэміі музыкі ў суправаджэнні Заслужанага аматарскага калектыву Рэспублікі Беларусь сімфанічнага аркестра Маладзечанскага музычнага каледжа імя М.К.Агінскага. Мастацкі кіраўнік і галоўны дырыжор, заслужаны дзеяч культуры Рэспублікі Беларусь  – Рыгор Сарока
Пляцоўка – Цэнтральная плошча
1900- 2100  “Мелодыя сэрца” – сумесны творчы праект таленавітай моладзі дзяржаўных устаноў Мінскай вобласці: Мінскага дзяржаўнага каледжа мастацтваў і Маладзечанскага музычнага каледжа імя М.К.Агінскага. Лепшыя айчынныя творы беларускіх кампазітараў прагучаць у суправаджэнні эстраднага аркестра “Бай-блюз”. Кіраўнік – Дзмітрый Арцямёнак
Мінскі абласны драматычны тэатр
1800 Спектакль “Сёстры Дастаеўскія” па п’есе драматурга, беларускага пісьменніка Ягора Конева
Амфітэатр
2100

Урачыстае адкрыццё ХХI Нацыянальнага фестывалю беларускай песні і паэзіі  “Маладзечна – 2022”

Узнагароджванне лаўрэатаў Нацыянальнага конкурсу маладых выканаўцаў беларускай эстраднай песні.

“ХХІ – адлік новага часу. Пачатак” – канцэртная праграма ў выкананні Заслужанага калектыву Рэспублікі Беларусь “Нацыянальны акадэмічны канцэртны аркестр Беларусі”. Мастацкі кіраўнік і галоўны дырыжор– Максім Расоха

Амфітэатр
2300- 0100

“ФэстМ” – маладзёжная крэатыўная прастора (дыскатэка)

 

Другі дзень – 11 чэрвеня
Купалаўскі мемарыяльны запаведнік “Вязынка”
1000-1200 “Люблю цябе, мой родны край”– паэтычныя чытанні паэтаў, членаў грамадскага аб’яднання “Саюз пісьменнікаў Беларусі”
Канцэртная зала Маладзечанскай ДШМ
1030

Году гістарычнай памяці прысвячаецца:

“Беларускія музычныя скарбы: другое нараджэнне” – прэм’ера канцэрта акадэмічнай музыкі струннага аркестра Заслужанага калектыву “Нацыянальны акадэмічны канцэртны аркестр Беларусі”. Мастацкі кіраўнік – Максім Расоха

Мінскі абласны драматычны тэатр
1100 Спектакль “Сцеражыся, Леапольд!”– казка-гульня па матывах п’есы Аркадзя Хайта
Канцэртная зала Палаца культуры
1100 “МУЗЫЧНЫ АЛІМП” – уручэнне ўзнагарод ГА “Беларускі саюз кампазітараў” за захаванне нацыянальных песенных традыцый,  стварэнне высокамастацкіх твораў і беларускіх хітоў
Пляцоўка – Гарадскі парк
1200 “Мой АРТ-ГОРАД”– мастацкі пленэр
Пляцоўка – Цэнтральная плошча

1200-

1500

“Мелодыя маёй краіны” – канцэртная праграма творчых калектываў Маладзечанскага раёна
Мінскі абласны тэатр лялек “Батлейка”
1300 Спектакль “Доктар Айбаліт” – казка-падарожжа па п’есе Вадзіма Карастылёва
Галерэя цэнтральнай раённай бібліятэкі  імя М.Багдановіча
1300 “Бачу Беларусь такой” –  прэзентацыя Рэспубліканскага мастацка-патрыятычнага праекта і фотапаэтычных кніг “Зачараваны Беларуссю”, “Бачу Беларусь такой”, “Мая Радзіма”, “Навасады: малая Радзіма”
Касцёл святога Юзафа
1330 Канцэрт майстроў мастацтва “Музыка беларускіх кампазiтараў - пакаленню ХХI стагоддзя” з удзелам народных артыстаў Беларусі А.Масквіной, Н.Шарубінай, У.Громава і харавога ансамбля “Concertino” Беларускага саюза кампазітараў, струннага ансамбля “Амелія” Маладзечанскага музычнага каледжа імя М.К.Агінскага. Дырыжор – Аляксей Снітко
Зала ўрачыстасцяў Палаца культуры
1400

Творчая сустрэча з аўтарскай групай праекта “Наперад у мінулае” з нагоды 10-годдзя праекта

Выстава фотаздымкаў аўтараў праекта “Жывая спадчына”, зробленых падчас здымак праграмы аб унікальных звычаях, што ўвайшлі ў спіс нематэрыяльных гісторыка-культурных каштоўнасцяў Беларусі

Канцэртная зала Маладзечанскага музычнага каледжа імя М.К.Агінскага
1500  “Сустрэча ля раяля. Беларускі раманс” з удзелам беларускіх кампазітараў, артыстаў Вялікага тэатра Беларусі: народнай артысткі Беларусі Анастасіі Масквіной, лаўрэата міжнародных конкурсаў Дзмітрыя Шабеці з удзелам струннага ансамбля “Амелія” Маладзечанскага музычнага каледжа імя М.К.Агінскага
Мінскі абласны драматычны тэатр
1500 Спектакль “Дядюшкин сон” – лірычная меладрама па п’есе драматурга Фёдара Дастаеўскага
Пляцоўка – Цэнтральная плошча
1500-1800 “Табе, Беларусь, прысвячаю!” – канцэртная праграма творчых калектываў Брэсцкай, Віцебскай, Гродзенскай і Магілёўскай абласцей
Пляцоўка – Гарадскі парк
1500 “Дзіцячы МЕГАполіс” – канцэртна-забаўляльная пляцоўка для дзяцей і падлеткаў
Малая зала Палаца культуры
1500 Музычна-паэтычная  гасцёўня “Паэтычная спадчына – нашчадкам запавет” з удзелам беларускіх паэтаў, дзеячаў культуры і мастацтва Беларусі, фіналістаў Рэспубліканскага паэтычнага конкурсу памяці лаўрэата Дзяржаўнай прэміі Республікі Беларусь паэта Міколы Мятліцкага “Сваю душэўную спагаду святлом Айчыны запалі”
Чысцінскі сельскі дом культуры
1700 “Джазавы калейдаскоп” – канцэрт джазава-эстраднай музыкі, прысвечаны 75-годдзю з дня нараджэння народнага артыста Беларусі Міхаіла Фінберга  ў выкананні Заслужанага калектыву Рэспублікі Беларусь “Нацыянальны акадэмічны канцэртны аркестр Беларусі”. Мастацкі кіраўнік – Максім Расоха
Маладзечанская цэнтральная раённая бібліятэка імя М.Багдановіча
1700 “Калі душа спявае” – сумесная творчая сустрэча паэтаў Саюза пісьменнікаў Беларусі і Саюза кампазітараў
Мінскі абласны тэатр лялек  “Батлейка”
1800 Спектакль “Шлях да Бэтлеему” – калядная надзея ў адной дзеі для дзяцей малодшага ўзросту
Пляцоўка – Цэнтральная плошча
1800 – 2100  “Песняй славім Беларусь!” – канцэртная праграма творчых калектываў Мінскай вобласці
Канцэртная зала Палаца культуры

1800

 

Спектакль “Чорная панна Нясвіжа” Нацыянальнага акадэмічнага тэатра імя Янкі Купалы
Пляцоўка ля Цэнтральнай раённай бібліятэкі імя М.Багдановіча
1830 Паэтычная пляцоўка “Чытаем Купалу і Коласа” з удзелам беларускіх паэтаў, дзеячаў культуры і мастацтва
Амфітэатр
2100

”НАСТАЛЬГІЧНЫ ДЫВЕРТЫСМЕНТ“–гала-канцэрт закрыцця ХХІ Нацыянальнага фестывалю беларускай песні і паэзіі  “Маладзечна – 2022”

Легенды беларускай эстрады у канцэртнай праграме “Песні вяртаюцца” у выкананні Нацыянальнага акадэмічнага народнага аркестра Рэспублікі Беларусь імя І.Жыновіча Беларускай дзяржаўнай філармоніі

 

На працягу двух фестывальных дзён будуць працаваць:

Пляцоўка – Цэнтральная плошча
1100 -2100  “Дарога памяці” – мабільны музей-экспазіцыя ўстановы “Беларускі дзяржаўны музей гісторыі Вялікай Айчыннай вайны”
Дэманстрацыя пажарна-аварыйна выратавальнай тэхнікі МНС у рамках рэспубліканскай акцыі  “Канікулы без дыма і агню”
Выстава рэтра-аўтамабіляў
Пляцоўка – Гарадскі парк
1100 -2100 “Кінатэатр пад адкрытым небам” – дэманстрацыя фільмаў з“Залатой калекцыі” РУП “Нацыянальная кінастудыя “Беларусьфільм”
“Горад майстроў” – экспазіцыя дэкаратыўна-прыкладнога і выяўленчага мастацтва
Пляцоўка – арт-сквер
1100 -2100 “Пляцём узор краіны роднай” – творчы арт-пляц удзельнікаў фестывалю лозапляцення “ДзіваФэст”. Выставы-прэзентацыі і майстар-класы лепшых майстроў лазапляцення Беларусі
10 чэрвеня
Кінатэатр “Радзіма”
15.00 Прэм’ера мастацкага фільма“Дзесяць жыццяў Мядзведзя”
17.30

Праграма дакументальных фільмаў:

            “Святлана Данілюк”

            “Тэатр кінаакцёра” (прэм’ера)

19.00

З “Залатой калекцыі” РУП “Нацыянальная кінастудыя “Беларусьфільм”

            “Дзікае паляванне караля Стаха”

11 чэрвеня
11.00

Зборнік мультфільмаў вытворчасці РУП “Нацыянальная кінастудыя “Беларусьфільм”:

            “Чароўная кніга”

            “Тошка і яго сябры. Ёсць кантакт”

            “Прэлюдыя і фуга”

            “Прыгоды Дзідзі”

13.00

 

З “Залатой калекцыі” РУП “Нацыянальная кінастудыя “Беларусьфільм”

            “Пра Чырвоную Шапачку. Працяг старой казкі”

16.00

Праграма дакументальных фільмаў:

            “Максiм Танк: Натуральны, як лiнiя небасхiлу”

            “Тры дні свабоды”

            “Раны на целе Беларусі”

18.30

Мастацкі фільм

            “Лёс дыверсанта”

199 раз (а)